Yelda Koçak – İleri Görüş

Özgecan Aslan’ın vahşice katledilmesinin ve tabutunu omuzumuza aldığımız günün üzerinden tam 1 yıl geçti. Tam bir yıldır her yerde tüm öfkemiz ve isyanımızla haykırdık: “Yasta değil isyandayız!” ve daha nice öfke ve mücadele cümleleriyle… Özgecan Aslan bir milat olacak hepimiz için dedik, cumhurbaşkanın kızını ve tekmil emrindeki herkesi görevlendirip isyanı yatıştırmaya çalışmasına rağmen: “Hepiniz o minibüsteydiniz” diye karşı çıktık, yalanlarına… Tam da cinayetin birinci yıldönümünde aldık pembe taksi uygulaması haberini.

Sivas’ta bir hür teşebbüs sahibi belediyeye yaptığı başvurunun kabul edilmesi ile kadınlara özel pembe taksi ruhsatı almış.

Daha önce Saadet Partisi İstanbul için pembe otobüs uygulaması talep etmiş ancak uygulamanın ilkelliği karşısında AKP’li belediye de henüz bu kadarına cesaret edemediği için talep gündemden düşmüştü.

2015 yılında Mısır’da da taciz ve tecavüzlerin artmasına karşı Mısırlı kadınlar pembe taksi uygulamasını başlatmışlardı. Gerici basın yayın organlarında haber “darısı başımıza” diye verilmiş, taciz ve tecavüzlere çözüm olarak pembe taksi/otobüs uygulamalarının güzellemesi yapılmıştı.

AYRIMCI VE CİNSİYETÇİK

AKP’nin emekçi, kadın, alevi, aydın düşmanı bütün uygulamaları için kullandığı süslü ambalajlar nedeniyle sıklıkla başvurduğumuz “ilk bakışta lehe gibi görünse de…” kalıbını pembe taksi uygulaması için kurmaya gerek dahi yok. Pembe taksi uygulamasının “ilk bakışta”sı ya da “son bakışta”sı bulunmamakta. Pembe taksi uygulaması açık ve net bir şekilde ayrımcı ve cinsiyetçi bir uygulamadır ve tamamen kadınları toplumsal hayatın dışına itmek, itemediği yerde de harem-selamlık uygulamalarla yaşam alanını kısıtlamaktır. Tecavüz etmemeyi öğretemediği, öğretmediği erkeklerden kadınların kaçmasını saklanmasını telkin etmektir.

Kadınlara yönelik taciz, tecavüz, şiddet ve cinayetlere ilişkin çözüm olarak, mevcut yasaları ve taraf olunan uluslararası sözleşmeleri uygulamak yerine bir dönem ölü kadın ile ne kadar süre cinsel ilişkiye girilebileceğinin tartışıldığı Mısır’ı örnek almak; bu uygulamayı önerenin de, talep edenin de, başvuranın da ruhsatı verenin de zihniyetini göstermektedir.

Pembe ve mavi kimlik kartı uygulamalarının dahi ayrımcılık olduğu ve iptal edilmesi gerektiği ortadayken pembe taksi ya da otobüs uygulamasının koşullarını, içeriğini, olurunu, olmazını, pozitif ayrımcılık olup olmadığını tartışmak yersizdir. Hele hele pembe taksinin tecavüze bir önlem olduğunu düşünmek için aptal ya da gerici olmak gerekir. Bunu savunanlarınsa aptal değil gerici ve hatta tecavüzsever olduklarını çok iyi biliyoruz. Kadınlara tecavüz edilmemesi için yapılması gereken o kadar şey varken, kadınların hayatını kısıtlamaya kalkmak; mağduru suçlamak tecavüzü serbest bırakmaktır.

Pembe taksi uygulamasının taciz ve tecavüze bir çözüm olduğunu ileri sürme aptallığı/gericiliği, kadına yönelik her türlü şiddetin sebebini görmezden gelmek, üstünü örtmektir.

Kadınlara yönelik her türlü şiddettin sebebi, kadın-erkek eşitliğinin fıtratta olmadığını iddia etmek ve bunu topluma dayatmaktır. Bu temel iddiadan başlanarak toplumda kadın düşmanlığı her gün yeniden üretilmekte, fetvalar verilmekte, kadın düşmanlarının katıldığı paneller düzenlenmekte, AKP’li belediyelerce broşürler basılmakta; kadınlar, şiddet görmekte, tecavüze uğramakta ve öldürülmektedir. Bu temel iddianın sahipleri, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, kadınları toplumsal hayatın dışına ve her gün yeni bir uygulama, söylem ve telkin ile zorla ikincil konuma itmeye çalışmaktadırlar.

Pembe taksinin sadece akşam saat 20:00 ye kadar çalışacak olması, sarı taksiye binen kadınlara bakış açısı, pembe taksi sürücülerinin güvenliği, kadın ve erkek dışında LGBTİ bireylerin de olduğu gibi birçok şey söylenebilir ancak bu uygulamayı hayata geçirenler için tüm soruların cevabı baştan bellidir. Yıllardır açık ya da örtülü söyledikleri üzere, “kadının akşam saatinde dışarıda ne işi var, çıkmasın dışarı, sarı taksiye biniyorsa aranıyor ve tecavüze rızası vardır, bir kadın taciz ediliyorsa kesin bir sebebi vardır”, gibi cevapları verecekleri açıktır. Bu nedenle yukarıdaki gerekçeleri dillendirmeye dahi gerek yoktur. Kadınlara özel pembe taksi uygulaması ayrımcılıktır, gericiliktir, hiçbir gerekçeyle açıklanamaz tehlikeli bir uygulamadır ve derhal kaldırılmalıdır.