1975’te İzlandalı kadınların yaptığı grevden esinlenen Polonyalı kadınlar, 2016 yılında kürtajın meclis gündemine geldiği bir dönemde benzer kitlesel eylemler yapmışlardı. 2020 yılına geldiğimizde ise yine muhafazakâr hükümet zaten kısıtlı olan kürtaj hakkını daha da kısıtlayacak bir yasayı geçtiğimiz günlerde onayladı.

Nüfusunun çoğunluğu Katolik olan Polonya’da Anayasa Mahkemesi’nin kürtaja neredeyse tam yasaklama getiren kararını protesto için

kadınlar greve gitti. Polonya’da yeni kürtaj yasası kararına göre artık fetüste tespit edilen anomaliler nedeniyle kürtaj yapılamayacak. Sadece tecavüz, ensest ve anneye yaşamsal tehlike teşkil ederse bu yola başvurulabilecek.

22 Ekim 2020’de Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın ardından kadınlar sokaklarda. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi de gündeme alan iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) kararlarından vazgeçmeyeceklerini söyleyip kitlesini kiliseleri savunmaya çağırdı.

Diğer taraftan, Anayasa Mahkemesi’nin önünde başlayan eylemler ülke çapında yayılırken başkent Varşova’da binlerce kadın sokaklara döküldü. Ülkedeki kadın hakları savunucuları ve muhalefetin de tepki gösterdiği kararın kürtajları durdurmayacağı ifade edilirken yasa dışı operasyonların yolunun açılmasından endişe ediliyor.

Geçtiğimiz hafta kiliselerin içinde ve dışında eylemler düzenleyen kadınlar, başkent Varşova, Gdansk, Krakow ve Poznan başta olmak üzere, ülke çapında protesto gösterileri düzenledi, düzenlemeye devam ediyor. “Kürtaj haktır, kısıtlanamaz” tepkisiyle eylemlerini sürdüren kadınlar, araçlarıyla, bisikletleriyle ve yaya olarak başkent dahil birçok şehirde yolları kapattı. Kadınlar ellerinde “Yeter” ve “Seçim hakkı istiyorum, terörize edilmek değil” yazılı pankartlar taşıyor.

Polonya’da kadınlar haklarına sahip çıkıyor, dünyanın her yerinde kadın hareketine ilham olmaya devam ediyorlar.

Dayanışmayla!

Yasal kürtaj hakkı, hemen şimdi!