AYM’nin, imam nikahı kıymet için önce resmi nikah kıyma şartını ortadan kaldırmak kararına İlerici Kadınlar Türkiye Yürütme Kurulu’ndan tepki geldi. İlerici Kadınlar Türkiye Yürütme Kurulu üyesi Avukat Yelda Koçak, “” AYM’nin kararı çocuk tecavüzlerinin önünü açıyor “dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) resmi nikah kıymadan dini nikah yaptıranlara ve evlilik cüzdanını görerek bu nikahı kıyan din görevlisine iki aydan altı aya kadar TCK’nın 230’uncu maddesinin 5 ve 6’ncı fıkralarını 4’e karşı 12 oyla iptal etti. . Karar büyük tepki çekti. En büyük tepkiyi de kadınlar gösterdi. Avukat Yelda Koçak, AYM kararıyla daha fazla kadını ve çocuğun mağdur olacağını belirtti.

AYM’nin imam nikahı kararını İleriçi Kadınlar Türkiye Yürütme Kurulu üyeleri Avukat Yelda Koçak konuya ilişkin sorularmı yanıtladı.

Bu karar tam olarak nedir? Ne diyor Anayasa Mahkemesi?

Türk Ceza Kanunu’n 230. Maddesi resmi nikâh yaptırmadan önce kıyılan dini nikâhlara göre bu şekilde nikâh kıyan din görevlisi ve bu nikâha katılan taraflar hakkında 2 aydan 6 aya kadar ceza verilmesi gerekentir’yitedir. Erzurum Pasinler Sulh Ceza mahkemesi bu konu ile ilgili olarak bakmış olan bir davada bu maddenin Anayasa’ya aykırı olduğu iddiası ile dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne gönderildi. Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararla bütün yasal düzenlemelere rağmen insanlık tarihi boyunca ve özel kadınların Cumhuriyet ile elde etmiş olduğu haklara savaş açarak bu maddeeyi iptal etmiştir.

(İleri – Haber Merkezi)